25 cze 2009
A co wy tu robicie, czyli co słychać w starej szkole w Józefowicach.
Za chwilę w starej, zamkniętej od ośmiu lat szkole w Józefowicach zacznie się niezwykła lekcja - happening.
Absolwenci szkoły z lat 30 usiądą w jednej ławce z dzieciakami, które nie miały okazji uczyć się w tym miejscu. Zamiast reguł gramatyki języka polskiego tematem lekcji będą anegdody i wspomnenia o starych nauczycielach i ich dziwacznych przyzwyczajeniach.
Niespodziwanie do odpowiedzi zostaną wywołane najmniej spodziewajace się tego osoby...
W oczach najstarszych żyjących absolwentów szkoły zakręci się łezka wzruszenia...
Pan Jerzy od klilku lat nie wychodzi poza swoje podwórko, nie ma na to siły.
Dziś, pomimo deszczu i nieprzyjemnego wiatru, dotarł na lekcję na własnym rowerze, nie czekał nawet na obiecany przez Natalię transport.
Pomimo wyjątkowej atmosfery na lekcji, po sali zaczynają latać papierki, szmer w klasie przeradza się w hałas.
Ktoś w końcu musiał wylądować w kącie...
Za dobre odpowiedzi zamiast ocen dzisiaj są lizaki.
A na przerwie... można oglądać wystawę przygotowaną w ramach projektu. Starym, wygrzebanym z szuflady zdęciom towarzyszą zabawne komentarze - fragmenty wspomnień dawnych uczniów szkoły.
... i udzielać wywiadów lokalnym mediom.
A oto autorka całego zamieszania - Natalia, w zeszłym roku wzięła udzał w warsztatach dla Młodych Menadżerów Kultury i teraz realizuje swój pierwszy projekt.
Wspiera ją w tym Luba Zarembińska i Stowarzyszenie Stacja Szamocin.
Więcej o projekcie Młodzi Menadżerowie Kultury przeczytasz tutaj: www.mmk.e.org.pl
24 cze 2009
Krytyka Polutyczna ma Nowy Świat
Krytyka Polityczna wygrała konkurs na prowadzenie lokalu w dawnej kawiarni Nowy Świat. ę jest jednym z partnerów Krytyki w tym przedsięwzięciu.
18 cze 2009
warszawa.ngo.pl donosi: DOM Z KULTURĄ
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zrobiło badania i zainicjowało szeroką dyskusję na temat roli i sposobów funkcjonowania domów kultury na Mazowszu. Wczoraj zaprosiło do Cafe Kulturalna kilkudziesięciu dyrektorów domów kultury, niezależnych animatorów, przedstawicieli agend rządowych i dziennikarzy.
- Stawiamy pytanie o idealny dom kultury, bo dobrze jest otworzyć taką księgę życzeń. "Zoom na domy kultury" był dla nas odkrywaniem niezbadanych dotąd obszarów. Zdecydowaliśmy się przyjrzeć kilkunastu domom kultury na Mazowszu nie po to, żeby mieć jedyną słuszną odpowiedź na pytanie: jakie są domy kultury - ale po to, żeby móc z Wami o nich porozmawiać - deklarowała Marta Białek-Graczyk, członkini zarządu ę i koordynatorka projektu.
ę i zapalniki dyskusji
Opublikowany na www.zoomnadomykultury.pl raport skłania środowisko kultury do refleksji nad możliwościami wykorzystania potencjału domów kultury nie tylko na Mazowszu, ale w całej Polsce. Podczas wczorajszej KULMINACJI: zoom na domy kultury, jeden z zaproszonych panelistów - Janusz Byszewski współtwórca Laboratorium Edukacji Twórczej (Centrum Sztuki Współczesnej) po raz kolejny odwoływał się do koncepcji rzeźby społecznej Josepha Beuysa. Podkreślał również, że domy kultury będą mogły tylko wtedy uwolnić swój potencjał, kiedy zerwą ze złą komunistyczną tradycją i przestaną podlegać naciskom ze strony lokalnej władzy.
O swoich doświadczeniach w prowadzeniu domu kultury opowiedziała Małgorzata Łuszkiewicz, wieloletnia dyrektorka domu kultury w Białobrzegach, obecnie prezeska "Koalicji dla Młodych" Funduszu Lokalnego Ziemi Białobrzeskiej; odnosząc się do wypowiedzi przedmówcy przyznała, że naciski ze strony polityków rzeczywiście mogą podcinać skrzydła domom kultury. Łuszkiewicz zrezygnowała z funkcji dyrektora białobrzeskiej placówki właśnie z tego powodu. - Kiedy przyszłam do domu kultury nie miałam gotowego pomysłu, co zrobić, żeby osiągnąć sukces. Dziś wiem, że to co zrobiliśmy w Białobrzegach udało się dzięki zespołowej pracy i wychodzeniu poza ramy domu kultury. Bez wsparcia rodziców, babć, dziadków, lokalnego biznesu nasz dom nie byłby prawdziwym domem kultury - wyznała.
Kierunek: zmiana
Głos w dyskusji zabrała również współpracująca z Byszewskim Maja Parczewska, która czerpiąc ze swoich wieloletnich doświadczeń pracy animatora kultury, kuratorki i pracownika uniwersyteckiego zaznaczyła, że w kontekście domów kultury warto porozmawiać nie tylko o tym, jak chcielibyśmy, żeby wyglądały w przyszłości, ale również o tym, jak wesprzeć te instytucje i zmotywować do próby podjęcia zmiany: - Przez lata praktyki psychologicznej obserwowałam opisane przez Maslowa wewnętrzne balansowanie każdego z nas na niewidzialnej granicy między obroną i potrzebą zmiany. Związane jest to z potrzebą bezpieczeństwa i obawą przed: utratą tego, co się osiągnęło, przed utratą przynależności, lękiem przed nowym. Do tego dochodzi przywiązanie do przeszłości, nawyków, sprawdzonych rozwiązań. Taka postawa zatrzymuje nas w miejscu, ale w zamian chroni przed bólem i niepewnością. W wobec nowej sytuacji pojawia się lęk przed niezależnością - tłumaczyła. Parczewska uważa, że wszyscy, którzy chcą towarzyszyć innym w rozwoju, powinni być świadomi owej granicy pomiędzy obroną i zmianą. Tworzyć warunki i sytuacje motywujące do podejmowania ryzyka. Cierpliwie wspierać.
Martyna Woropińska, koordynatorka Programu "Dom Kultury +" z Narodowego Centrum Kultury zapewniła, że domy kultury mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i finansowe ze strony NCK. Podobną deklarację złożyła Marta Keil reprezentująca Instytut im. Adama Mickiewicza. Grzegorz Lewandowski, niezależny animator kultury, szef Klubokawiarni Chłodna 25 zażartował, że liczy na niejedną burzliwą dyskusję na temat domów kultury. Spotkanie w Kulturalnej odbyło się jednak w stonowanej atmosferze. Nie było potyczek słownych i konfliktu pokoleniowego. Teraz wiele zależy od dyrektorów domów kultury. Czy wykorzystają zebrane informacje i czy zechcą szukać nowych możliwości rozwoju. Jedno jest pewne, dzięki dyskusji wywołanej przez "Zoom na domy kultury" powstał klimat sprzyjający autorefleksji, jak powiedział jeden z uczestników konferencji - raport podziałał jak lustro, w którym domy kultury mogą się nareszcie przejrzeć.
Laboratorium zmiany
Marta Białek-Graczyk zapowiada, że to dopiero początek działań wokół domów kultury: - Domy kultury są naszym oczkiem w głowie, bardzo nam zależy, żeby o nich rozmawiać i z nimi pracować. Już dziś mogę zdradzić, że za chwilę wydamy publikację zbierającą dobre praktyki zarówno z Polski jak i z zagranicy. Ponadto przygotowujemy się do realizacji projektu "Laboratorium zmiany", który wspiera Narodowe Centrum Kultury. W ramach projektu zaprosimy dwie mazowieckie społeczności lokalne do udziału w cyklu warsztatów oraz badaniu, które mamy nadzieję zainicjuje proces zmiany w funkcjonowaniu domów kultury w tych miejscowościach.
Po co nam dom kultury, jak mógłby wyglądać i na jakich zasadach działać? Zapraszamy do dyskusji i śledzenia wątku na forum E-Kongresu moderowanym przez Martę Białek - Graczyk, koordynatorkę "Zoomu".
więcej o projekcie na: www.zoomnadomykultury.pl
artykuł pochodzi z serwisu warszawa.ngo.pl
17 cze 2009
W dzisiejszej Gazecie Stołecznej Agnieszka Kowalska pisze o wczorajszej Kulminacji projektu "ZOOM na domy kultury"
16 cze 2009
15 cze 2009
Plac Zabaw - Wyłącz system! Fotogaleria zdjęć z monidłem :)
Oto zdjęcia gości naszego Placu Zabaw, którzy zabawili się z monidłem. Zapraszamy do odszukania siebie i obejrzenia jak w roli Gapiszona i króla prezentowali się inni.
Plac Zabaw był jedną z akcji w ramach imprezy "Wyłącz system" organizowanej przez Dom Spotkań z Historią z okazji 20 rocznicy wolnych wyborów.
Więcej o imprezie na stronie: www.wylaczsystem.pl
Monidło, specjalnie na tą okazję, wykonał Bohdan Butenko.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie!
Dziecięca Stolica - galeria Firmy Portretowej
Podczas "Dziecięcej stolicy" - imprezy organizowanej przez DK Dorożkarnia - zaprosiliśmy dużych i małych do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat dzieci oraz stolicy. Oto wyniki! Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Firmy Portretowej, a wszystkim, którzy wzięli udział w zabawie serdecznie dziękujemy.
14 cze 2009
11 cze 2009
Na Placu Zabaw
4 czerwca na Krakowskim Przedmieściu warszawiacy świętowali zwycięstwo zwykłych ludzi nad systemem totalitarnym. Między pomnikiem Kopernika, a Skwerem Hoovera odbywały się symultaniczne akcje podzielone na strefy Wspólnoty Wolności i Historii.
Na skwerku przy kościele Wizytek ę i InfoPraga przygotowali plac zabaw dla dzieci. Można było pograć w kapsle, zaprojektować swój własny znaczek, poskakać w gumę, pobujać się na bujakach z opon, zrobić sobie zdjęcie w monidle, posłuchać bajek opowiadanych przez Patryka Zakrockiego i Pawła Szamburskiego (SzaZa). Mówiąc krótko - sprawdzić, jak 20 lat temu bawili się rodzice . Nie lada atrakcją okazały się także warsztaty plastyczne z Bohdanem Butenką, który specjalnie na 20. rocznicę przygotował książkę dla dzieci „Całkiem nowe szaty króla” z Gapiszonem w roli głównej. I nawet deszcz nie popsuł nam świetnej zabawy i radości świętowania.
Szczególne podziękowania dla Kawiarni Szczotki Pędzle, Klubokawiarni Chłodna 25, designerki Małgorzaty Wesołowskiej oraz naszych dzielnych wolontariuszek.
10 cze 2009
Kino Filmów Dokumentalnych: WAKACYJNA przerwa
Wirtualny Szlak Szczawnicy Żydowskiej, czyli odwiedzin u Młodych Menedżerów Kultury ciąg dalszy
Jan Sarata zaczął przygotowania do swojego projektu już w styczniu 2009 r. W tej chwili działa już niezwykła, przygotowana przez niego oraz dwie koleżanki - Annę Róg i Magdę Mrozowską - strona internetowa www.szczawnica-zydowska.pl. 8 i 9 czerwca odbyły się warsztaty o różnorodności (Fundacja Przestrzeń Kobiet) oraz warsztaty o kulturze żydowskiej (Stowarzyszenie Żydowskie Czulent), w których wzięli udział uczniowie gimnazjum w Szczawnicy. GRATULUJEMY!!!
Więcej o programie Młodzi Menedżerowie Kultury znajdziesz na stronie www.mmk.e.org.pl
Więcej o programie Młodzi Menedżerowie Kultury znajdziesz na stronie www.mmk.e.org.pl
Pociąg Kultury Pozytywnej w Bożej Woli, czyli odwiedziny u Młodych Menedżerów Kultury!
Marta Kamińska realizowała swój projekt "Pociąg Kultury Pozytywnej" od początku marca 2009 roku. Finał działania odbył się na stacji Boża Wola w piątek 5 czerwca - GRATULUJEMY!!! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz do odwiedzenia strony www.pociag-kultury-pozytywnej.blog.pl.
Więcej informacji o programie "Młodzi Menedżerowie Kultury" znajdziesz na stronie www.mmk.e.org.pl
Więcej informacji o programie "Młodzi Menedżerowie Kultury" znajdziesz na stronie www.mmk.e.org.pl
3 cze 2009
Kino Filmów Dokumentalnych vol.6
Kino Filmów Dokumentalnych vol. 6. Dzień dziecka.
Tydzień po dniu dziecka, 8 czerwca, zapraszamy do wspólnego oglądania "Dnia dziecka" i "Dnia dziecka na wsi" w reżyserii Pawła Kędzierskiego.
Jak pamiętamy dzieciństwo? Czy był to okres tylko beztroskich zabaw?
Paweł Kędzierski w swoich filmach obserwuje jeden dzień z życia dzieci. Filmy są wnikliwą i trafną obserwacją presji, pod którą dorastają.
Po filmach zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi redaktor miesięcznika Kino Andrzej Kołodyński.
poniedziałek, 8 czerwca, g. 19.00 ę-miejsce: ul. Mokotowska 55/50
Paweł Kędzierski - reżyser filmowy, dokumentalista. Studiował polonistykę na UW. W latach 70. członek Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy. W 1990 współzałożyciel Studia Filmowego "Kronika". Wieloletni przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
1 cze 2009
4 czerwca na Krakowskim Przedmieściu
PLAC ZABAW DLA DZIECI
16.00 - 20.00
Skwer przy Kościele Wizytek
Już dziś zapraszamy do wspólnego świętowania 4 czerwca na Krakowskim Przedmieściu!
W ramach akcji „Warsztaty z wolności“ ę razem z InfoPragą, Szczotkami Pędzlami i Chłodną 25 stworzy interaktywny plac zabaw dla najmłodszych warszawiaków.
Specjalnie na 20. rocznicę Bohdan Butenko przygotowuje „solidarnościową“ adaptację bajki Andersena „Nowe szaty króla“, poprowadzi autorskie warsztaty dla dzieci.
Zapraszamy do gry w klasy, gumę, kapsle i do odkrycia zabaw, które angażują dzieci i rodziców, a o których już trochę zapomnieliśmy.
Liczymy, że dopisze nam pogoda i dlatego zachęcamy do wspólnego leżakowania na Skwerze przy kościele Wizytek. Kawiarnia Szczotki Pędzle z myślą o maluchach i ich rodzicach przygotowuje Kącik Pyszności.
Przyjdz do nas! Zaprojektuj własny znaczek, zrób sobie pamiątkowe zdjęcie, wygraj słodką niespodziankę w kapslowym Wyścigu Pokoju. Baw się dobrze razem z nami!
Na zapisy na warsztaty plastyczne z Bohdanem Butenką czekamy do 3 czerwca pod adresem: biuro@e.org.pl
17.00 – Bajkowanie/ bajki kliszowe z muzyką na żywo: Zakrocki/Szamburski (SzaZa)
18.00 – Warsztat plastyczny z Bohdanem Butenką
19.00 - Bajkowanie/ bajki kliszowe z muzyką na żywo: Zakrocki/Szamburski (SzaZa)
kuratorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę“, InfoPraga
partnerzy: Kawiarnia Szczotki Pędzle, Chłodna 25, Małgorzata Wesołowska
Organizatorem obchodów 4 czerwca 1989 roku w Warszawie jest Dom Spotkań z Historią.
czytaj więcej na: http://www.rocznice2009.pl
Subskrybuj:
Posty (Atom)