31 maj 2010

Modelarnia Dźwięku zaprasza na warsztaty

10-12 czerwca 2010 r 
Weź udział w darmowych warsztatach.
Zgłoszenia do 7 czerwca.



Dźwiękoskładaki i Samograjki kontrolery dźwięku i instalacje dźwiękowe

W dobie kultury cyfrowej twórca staje się zakładnikiem czyjeś logiki. Wykorzystując media elektroniczne, pozostaje jedynie użytkownikiem. My do tego nie dopuścimy.

Chwyćmy dźwięk w swoje ręce!

Tnijmy, klejmy, zlepiajmy, ugniatajmy, lutujmy, przekształcajmy. Uwolnijmy swoją wyobraźnię. Zacznijmy modelować. Stwórzmy dźwiękosładaki i samograjki!

Program

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z możliwościami kształtowania materiału dźwiękowego oraz z narzędziami służącymi do jego manipulacji. Dodatkowo warsztaty pokażą proces pracy nad pomysłem interaktywnym: paradygmaty i metafory interaktywności, struktury generatywne. Zostanie przybliżona praca ze środowiskami do programowania modularnego niezbędnymi przy operowaniu intermediami. Całość należy traktować jako wprowadzenie do sztuki dźwiękowej, zastosowanie technologii w muzyce, sztuce audiowizualnej oraz audio art, komponowanie interaktywnych projektów audiowizualnych.

Warsztaty potrwają 3 dni. Odbędą się w intensywnym trybie weekendowym. Głównym ich zadaniem będzie realizacja indywidualnych projektów uczestników.

Program warsztatów obejmuje:
- Podstawowe techniki i metody pracy z dźwiękiem. - Kreatywne wykorzystanie elektroniki (przy pomocy Arduino) i softwaru (modularnych środowisk Max/Msp , PureData , Supercollider). - Design interaktywny pod kątem dźwięku

- Techniki kształtowania i przetwarzania dźwięku. - Techniki syntezy dźwięku. - Interaktywne techniki kontroli i wizualizacji dźwięku

Warsztaty składać się będą z dwóch etapów:
1. Prezentacji / wykładu przeplatanego praktycznymi ćwiczeniami
2. Realizacji autorskich projektów, wykorzystując wiedzę i doświadczenie nabyte w czasie pierwszego etapu.

Przykładowe tematy projektów: instalacje dźwiękowe, własne instrumenty, sound design jako element wzornictwa przemysłowego, sound design dla
przestrzeni miejskiej.

Prowadzący: Paweł Cyrta - badacz dźwięków i technologii muzycznych, kompozytor pracujący z muzyką generatywną, interaktywnymi systemami i kompozycją algorytmiczną. Jest autorem licznych artykułów w magazynach 'Estrada i Studio' oraz 'Muzyka i Technologia'. Absolwent zakładu Elektroakustyki na Politechnice Warszawskiej. W 2007 roku odbył staż w paryskim IRCAM'ie, gdzie pracował nad wykorzystaniem syntezy mowy i śpiewu wraz z naturalnymi emocjami w kompozycjach muzycznych. Obecnie pracuje jako specjalista przy innowacyjnych rozwiązaniach analizy i przetwarzania dźwięku. Swoją działalność artystyczną realizuje pod pseudonimem "Dźwiękoton". Opiera swoje działanie o metody live coding'u i live electronics w połączeniu z dźwiękami akustycznymi i improwizowanym śpiewem.



Przedszkole Filmowe wystartowało


Grupa uczestników Przedszkola Filmowego spotkała się w niedzielę w pełnym składzie. Zajęcia dla młodych filmowców poprowadzili Krzysztof Wierzbicki, Wojciech Marczewski, Tomasz Wolski i Piotr Stasik. W środę 2 czerwca warsztatowicze wyruszają do Domu Pracy Twórczej w Łupkach na kilkudniowy obóz filmowy.

23 maj 2010

Kino Filmów Dokumentalnych vol. 15

 plakat Ola Mirecka


"ę" zaprasza na ostatnie przed wakacjami Kino Filmów Dokumentalnych. Pokażemy:

"TAK TO JEST" - reż. Zuzanna Solakiewicz, 12 min
"ŚLEPY LOS" - reż. Lucy Walker, 104 min

Rozmowę z Zuzanną Solakiewicz i Anną Ptak poprowadzi Kinga Gałuszka.

gdzie i kiedy?
Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej)
poniedziałek, 7 czerwca 2010, godz. 19:00

///

"Tak, to jest"
Mazurska wieś – dwadzieścia rodzin, jezioro, bita droga, zniszczone i zabudowania byłego PGR. W okolicy krąży widmo żołnierza, do wsi przychodzą zjawy, są tu naznaczone miejsca. Stare kobiety snują o nich historie, a dzieci bawią się w wywoływanie duchów. To tak jakby w otaczającej wieś pustce zmysły stawały się bardziej wyczulone.

///



18 maj 2010

problemy z domeną.

Informujemy, że nasz strona internetowa: www.e.org.pl w wyniku problemów firmy Onet
związanych z zagrożeniem powodziowym jest chwilowo niedostępna. Strona działa pod adresem http://tit.home.pl. Liczymy na szybkie rozwiązanie problemu.

Filmowe akcje i rekrutacje

Dziękujemy wszystkim, którzy przesłali swoje zgłoszenia do Przedszkola Filmowego lub Videonotacji. Wyniki rekrutacji ogłosimy już wkrótce. Zapraszamy na nasze blogi.

zespół animatorni
www.animatornia.e.org.pl

17 maj 2010

Festiwal Otwarta Twarda - Polecamy!

Od 15 maja w Warszawie trwa festiwal Otwarta Twarda organizowany przez Gminę Wyznaniową Żydowską, ę  jest partnerem tego wydarzenia.
W piątek 21 maja, w ramach festiwalu Marta Pawlaczek poprowadzi specjalne spotkanie
Pogotowia Filozoficznego, którego gościem będzie Beata Maćkowiak-Serazetdinow.

Wszystkie szczegóły związane z festiwalem i dokładny program imprezy znaleźć można na stronie: www.otwartatwarda.pl

23 maja trzymamy kciuki za pogodę


Zapraszamy do wspólnej zabawy. Jeśli dopisze nam pogoda idziemy bajkować na PODWÓRKO.
więcej: bajkowanie.blogspot.com

16 maj 2010

15 maja - Święto Sztuki na ulicy Foksal

Tak było!





[foto] Noc Muzeów 2010

"ę" nie spało podczas Nocy Muzeów. Pokazaliśmy Wam wszystkie videnotacje, które dotychczas powstały oraz zaprosiliśmy do naszej firmy portretowej. Zdjęcia poniżej :)

[foto] warsztaty Redakcji Międzypokoleniowej

Rusza nowy projekt Towarzystwa "ę". W dniach 14-15 maja 2010 r., odbyły się pierwsze warsztaty dla Redakcji Międzypoleniowej. Gościliśmy Rafała Betleja Betlejewskiego, Mike'a Urbaniaka, Marka Zagórskeigo oraz Lidię Ostałowską.

Pierwsze kolegium redakcyjne już w przyszłym tygodniu!

12 maj 2010

15 maja - Święto Sztuki na ulicy Foksal



Koncerty, wystawy, pokazy, warsztaty i wspólne smakowanie potraw z okolicznych restauracji - to wszystko już w najbliższą sobotę czeka nas na ulicy Foksal. W czasie Święta Sztuki urządzimy turniej warcabowy, wszystkim chętnym będziemy też robić zdjęcia, które potem zamienią się w przypinki.

15 maja spotkajmy się na Foksal!

Pełny program Święta Sztuki znajduje się na stronie: www.atelier.org.pl

7 maj 2010

Nakręcamy się

Maj  spędzamy z filmem.

Pokazy edukacyjne w ramach Festiwalu Planete Doc Review>>

Nabór do Przedszkola Filmowego do 10 maja>>

Warsztaty Videonotacji nabór do 16 maja>>

Zapraszamy www.animatornia.e.org.pl

6 maj 2010

Wyniki rekrutacji - Projekt Redakcji Międzypokoleniowej

Poniżej przedstawiamy wyniki rekrutacji związanej z  projektem Redakcji Międzypokoleniowej!
Wymienione osoby zapraszamy na warsztaty dziennikarskie w dniach 14-15 maja 2010 w Warszawie:
Z wszystkimi osobami poniżej skontaktujemy się telefonicznie w celu potwierdzenia udziału w warsztatach.











1. K. Bogusławska








2. A. Bukowiecki








3. E. Dumania








4. E.  Gardocka








5. M. Garncarek








6. D.  Jankowska








7. E.  Kisielewska








8. M.  Kosiński








9. M. Lewna








10. Z. Mączyńska








11. M. Mikuczyński








12. A. Nasiłowski








13. J. Sacharewicz








14. K. Sałagan








15. M. Samborska








16. A. Starzewska








17.  J. Ślęzak








18. A. Turzyniecka








19. M. Zabłocka








20. M. Zakrzewski



































Gratulujemy!!!











4 maj 2010

Redakcja Międzypokoleniowa

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem redakcyjnym.
Dostaliśmy dużo bardzo ciekawych zgłoszeń i w związku z tym potrzebujemy jeszcze chwilę czasu, żeby wszystkie dokładnie przeczytać.
Listę osób, które zaprosimy na warsztaty ogłosimy w najbliższy czwartek 6 maja.
Ze wszytskimi wybramymi osobami skontaktujemy się telefonicznie.

Za opóźnienia przepraszamy.

1 maj 2010

Pretekst do spotkania



Dobre zdjęcie to takie, które jest m o j e, które pokazuje to, co jest dla mnie ważne. Dzieci nie mają oporów, aby szukać i eksperymentować. Tworząc, podążają za swoimi potrzebami, chęciami i dziecięcą wyobraźnią. Jeśli pies, to z perspektywy trawnika, jeśli młodsza siostra to najlepiej włożyć jej aparat do wózka, jeśli mój dom to tylko z ulubionym miśkiem na progu.

Fotografujesz to, co chcesz i tak jak chcesz. To, co ci się spodoba. Albo jest brzydkie, albo wyjątkowe. To, co oglądasz na co dzień i to, czego wcześniej całkiem nie dostrzegałeś. Wolność w połączeniu z koniecznością wyboru – naciśnięciem migawki – dają razem sytuację wymagającą podjęcia indywidualnej decyzji – co i jak sfotografuję? To sytuacja, która otwiera i rozbudza – tym bardziej, że dzieci często jeszcze nie są obciążone estetycznym bagażem dorosłych uznającym za dobre tylko takie zdjęcie, które jest wyraźne i równe, z człowiekiem po środku i zabytkiem w tle.

Fotografia wcale nie uczy patrzeć – uczy dostrzegać. Aparat wiszący na szyi to pretekst do poszukiwania. Zaczynając od siebie i swojego podwórka, szybko okaże się jak wiele jest na nim rzeczy ważnych, wartych sfotografowania. Fotografowanie własnego miejsca, najbliższych ludzi, codzienności, ma nie tyle moc dowartościowywania, co uświadamiania wartości, która była w nich już wcześniej, ale ukryta pod codziennym pośpiechem, czy rutyną. Daje poczucie osobistej satysfakcji, a jednocześnie pozwala też dzielić się radością i dumą ze zrobionego zdjęcia. Z kolei wspólne oglądanie zdjęć – na przykład w formie wystawy na płocie sąsiada czy pokazu zorganizowanego w oparciu o trzepak, muzykę i pożyczony rzutnik – to okazja do zobaczenia tego, co najcenniejsze, bo nasze.

Fotografia także okazja do poznawania innych ludzi – zarówno tych bliskich, jak nieznajomych. Fotograficzny portret może stać się pretekstem do opowieści – o przeszłości, o pasji, o codziennej pracy, o marzeniach. Jego wykonywanie bywa sytuacją bardzo osobistą – wymaga wzajemnego zaufania, uczy odpowiedzialności. Młody fotograf robiąc zdjęcie listonoszowi, najstarszemu mieszkańcowi miasteczka czy najlepszemu przyjacielowi, zostaje wpuszczony do ich prywatnego świata, ma okazję otworzyć się na potrzeby, oczekiwania i opowieść fotografowanej osoby. W efekcie tego spotkania powstaje zdjęcie, które wracając do fotografowanego w postaci prezentu, czy jednej z fotografii prezentowanych na wystawie.

Fotografia nie jest już działaniem odświętnym. Szeroka dostępność aparatów i wszechobecność fotograficznych obrazów, w połączeniu z wciąż rozwijającymi się możliwościami Internetu, sprawiają, że konieczne staje się uczenie ich świadomego używania i odczytywania. Warto się zastanowić przy jakiej okazji tego typu praktyczną wiedzę i umiejętności można dzieciom przekazywać: czy tylko przez zajęcia dodatkowe skierowane jedynie do pasjonatów? Domy kultury i szkolne kółka zainteresowań, jeśli w ogóle oferują zajęcia fotograficzne, to raczej jako możliwość rozwinięcia hobby – stricte „artystycznego” – starszej młodzieży. Istnieją ciekawe projekty, inicjatywy skierowane do dzieci, opierające się głównie o kreatywne i świadome wykorzystywanie fotografii – jednak wciąż jest ich stosunkowo niewiele. Może warto byłoby pomyśleć o włączeniu działań związanych z fotografią do szkolnego programu zajęć plastyki, informatyki, wiedzy o społeczeństwie? A może aparat fotograficzny, jako narzędzie pomagające poznawać siebie i rzeczywistość, powinien być obecny w szkole i w przedszkolu od samego początku, twórczo towarzyszyć także najmłodszym? Samodzielne robienie zdjęć pomaga dzieciom oswoić wizualny charakter współczesnego świata. Uczy, że obrazów nie należy się bać, ani bezgranicznie im ufać, że warto używać ich jako narzędzia komunikacji, sposobu badania świata, wyrażania siebie i poznawania innych.

tekst: Agnieszka Pajączkowska