19 gru 2010

Jak minął rok

Rok 2010 dla Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" to okres pełen wyzwań. Uruchomiliśmy nowe projekty ("Jak zrobić film?"; "Latający Animatorzy Kultury" i "Instrukacja Powrotu Macewy"; "Labolatorium Zmiany"). Rozwijaliśmy i przekształcaliśmy nasze dotychczasowe programy. Odwiedzialiśmy instytucje kultury, organizacje pozarządowe i animatorów kultury pracujących w innych miastach Polski i Europy. Braliśmy udział i sami organizowaliśmy warsztaty wzmacniające kompetencje z zakresu animacji kultury.

PODAJ DALEJ

W 2010 roku uruchomiliśmy specjalną edycję Młodych Menedżerów Kultury. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy nie tylko młodych ludzi z pomysłami na działania społeczno-kulturalne, ale też bibliotekarki i bibliotekarzy, którzy chcą animować społeczność lokalną w swoich miejscowościach. Do udziału w kilkudniowych warsztatach zaprosiliśmy ponad 60 osób. Zorganizowaliśmy spotkanie, podczas którego absolwenci projektu opowiadali nowym menedżerom kultury o swoich doświadczeniach.


Wydajemy publikację z podsumowaniem pięciu edycji MMK opartym na badaniu ilościowo-jakościowym przeprowadzonym wśród dotychczasowych uczestników programu. Badanie składało się z trzech modułów: analizy materiałów zastanych (zgłoszeń i sprawozdań aplikujących), ankiet i listów do „ę”, w których absolwenci MMK dzielą się swoimi wspomnieniami oraz opisują jak wygląda ich życie po zakończeniu programu.

Badania pokazują, że z perspektywy czasu, udział w Młodych Menedżerach Kultury niemal wszystkim ankietowanym jawi się jako znaczący moment w ich życiu, przez które idą pogłębiając wciąż wiedzę o sobie i świecie. Wierzą w działanie jako sposób zmieniania otaczającego ich świata. Spośród ankietowanych, 87% planuje wciąż angażować się pozarządowo w działalność kulturalną, 84% planuje również pracować w obszarze kultury w przyszłości, a 98% uważa, że udział w projekcie miał wpływ na ich życie. Wszyscy polecają innym udział w programie.


MMK - Podaj Dalej


ŚWIAT ZMIENIAJĄ LUDZIE Z PASJĄ
Rok 2010 dla programu „Seniorzy w akcji” był czasem spektakularnych wydarzeń. 100 seniorów i młodych przeprowadziło happening w 8 warszawskich klubokawiarniach. Nakręciliśmy 5 filmów o międzypokoleniowych działaniach podejmowanych w całej Polsce. Ponad 140 liderów Uniwersytetów Trzeciego Wieku świętowało w Katowicach 35. rocznicę założenia pierwszego UTW w Polsce. Przyznaliśmy 31 dotacji na projekty realizowane przez osoby starsze. Wydaliśmy gazetę o seniorach zaangażowanych społecznie. Przeprowadziliśmy 80 godzin warsztatów dla animatorów 55+. Zostaliśmy wyróżnieni nagrodą „Aktivista Roku” między innymi za wspieranie aktywności osób starszych.




LATAJĄCY DOM KULTURY
Przez ostatnie 365 dni udało nam się zaprosicić ponad 8000 osób do udziału w projektach, spotkaniach, dyskusjach, wystawach i prezentacjach. Staraliśmy się zachęcić Warszawiaków do dialogu ze swoim miastem przez różne działania: fotograficzne, filmowe, designerskie, dźwiękowe i multimedialne.

Zobacz jak działa>>

Animatornia from towarzystwo inicjatyw twórczych on Vimeo.


SIEĆ ANIMATORÓW KULTURY
Stworzyliśmy projekt Latający Animatorzy Kultury i zaprosiliśmy do współpracy grupę osób, które z sukcesami działają w obszarze działań społeczno – kulturalnych. Latający Animatorzy prowadzą własne stowarzyszenia, współpracują z instytucjami kultury, mają doświadczenie w pracy z różnymi grupami wiekowymi, potrafią wesprzeć realizację projektów edukacyjnych i umiejętnie łączą praktykę z refleksją teoretyczną np. pracując na wyższych uczelniach. Stworzyliśmy sieć współpracujących ze sobą osób, które w działaniach społecznych kierują się podobnymi wartościami. Nasi animatorzy to ludzie, którzy odwiedzają wsie, miasta i miasteczka, po to, by prowadzić warsztaty, konsultacje i wspierać lokalnych liderów i instytucje kultury w działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

Latający Animatorzy Kultury to projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, który jest odpowiedzią na potrzeby liderów prowadzonych przez nas programów („Młodzi menedżerowie kultury„, „Seniorzy w akcji„) oraz programów prowadzonych w partnerstwie z innymi instytucjami („Domy Kultury +” Narodowego Centrum Kultury).


LABORATORIUM ZMIANY
"Zrób to sam. Jak zostać badaczem społeczności lokalnej?" - to podręcznik metod badawczo-animacyjnych dla domów kultury.Opisujemy w nim dziesięć metod możliwych do przeprowadzenia przez domy kultury własnymi siłami. Uwzględniają one specyfikę ich pracy oraz możliwości i kompetencje personelu. W pracę nad metodami zaangażowani byli badacze społeczni, socjologowie i animatorzy kultury. Wszystkie metody zostały przetestowane w trzech wybranych domach kultury. Domy kultury nie działają w próżni. Wszelkie działania społeczno-kulturalne są osadzone w realiach społecznych. Żeby je poznać nie trzeba zatrudniać ekspertów-socjologów, wystarczy zastosować pewne metody badawcze, którymi samemu skutecznie można rozpoznać społeczne otoczenie.

Domy kultury potrzebują takich badań, jak wynika z naszych analiz, głównie z trzech powodów: po pierwsze dla inspiracji (znajomość oczekiwań i pomysłów mieszkańców zachęca tworzenia i rozwijania programu); po drugie w celu lepszego kontaktu ze społecznością i potwierdzenia trafności działań prowadzonych w domu kultury, po trzecie w celu uzasadnienia wyborów programowych.

więcej>>

Brak komentarzy: