20 sie 2010

Młodzi filmowcy pokazują jak zrobić film

„Kim jesteś? Czego pragniesz?” Takie proste pytania zadawali młodzi ludzie biegający z kamerami po mazurskim Piszu. Przez kilka dni  chodzi po mieście i prowokowali do refleksji przeprowadzając wywiady z napotkanymi mieszkańcami w wieku od niemowlaka do ponad 100-letniej staruszki. Wśród odpowiadających znajdziemy m.in. artystę, strażnika, krawcową, pana kapitana, właściciela wypożyczalni wideo, studenta polonistyki, bezdomnego, fotografa czy szczęśliwego posiadacza żaglówki. W efekcie powstał dokumentalny portret miasta, w którym mieszkańcy Pisza i turyści w sposób szczery i osobisty opowiadają o swoich troskach, marzeniach i pragnieniach.

Pomysł brzmi znajomo? Oczywiście, jest to remake filmu Kieślowskiego pt. „Gadające głowy”. Film powstał w trakcie warsztatów organizowanych przez „ę” w ramach projektu JAK ZROBIĆ FILM? W trakcie tygodniowych warsztatów 17 gimnazjalistów i licealistów z różnych stron Polski (i nie tylko bo w projekcie wziął udział również Ugandyjczyk i Tybetanka) pod okiem Pawła Łozińskiego uczyło się robić filmy. Razem napisali scenariusz, zrobili zdjęcia i montowali. Zwieńczeniem warsztatów był pokaz filmu w amfiteatrze pod chmurką, który był okazją do wzruszającego a zarazem wesołego spotkania mieszkańców i turystów oraz szansą, żeby bliżej się poznać.

Jednocześnie z relacji z warsztatów powstaje program telewizyjny wyprodukowany wraz z TVP Kultura, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Wydawnictwem Pedagogicznym OPERON. Sześć odcinków programu będzie inspiracją do robienia filmów, zapisem zmagań przy ich realizacji oraz żywym portretem miasta. Projekt ma promować Filmotekę Szkolną – wydany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej zbiór filmów, który otrzymały wszystkie szkoły w Polsce. Program telewizyjny będzie zachęcać uczniów do oglądania filmów z Filmoteki Szkolnej i realizacji własnych etiud filmowych. 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta Pisz, Starostwa Powiatowego w Piszu, TVP Kultura, NINa oraz Wydawnictwu Pedagogicznemu OPERON. Premiera programu telewizyjnego: jesień 2010.
















Brak komentarzy: