1 gru 2009

Kino Filmów Dokumentalnych vol. 10



Dziesiąty pokaz w ramach Kina Filmów Dokumentalnych już 7. grudnia (pon)! Zapraszamy na projekcję dwóch obrazów:

- "7xMoskwa" reż. Piotr Stasik, 19 min.
- "7915 km" reż. Nikolaus Geyrhalter, 106 min.

Rozmowę z Piotrem Stasikiem poprowadzi Mateusz Werner *

gdzie: Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej
kiedy: 7. grudnia, godzina 19:00


Mateusz Werner – doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Junior Fellow wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Krytyk filmowy i literacki. Współtworzył programy filmowe w telewizji publicznej: „Seans filmowy" (2 Program TVP) i „Pół serio" (1 Program TVP). Przez kilka lat kierował Galerią Sztuki Filmowej w warszawskiej Zachęcie. Współtworzył i kierował Działem Filmowym w Instytucie Adama Mickiewicza, gdzie pracuje do dziś jako kurator programu filmowego. Współpracuje z pismami filmowymi: „Film", „Kino"


///



7 × MOSKWA/ 7 × Moscow
Reżyseria/ Directed by: Piotr Stasik, Produkcja/ Production: Eureka Media, Telewizja Polska, Polska 2005/ Poland 2005, 19 min.


Dokument Piotra Stasika można porównać do poezji bez słów. Widzimy siedem długich ujęć pokazujących Moskwę. Punkty, w których ustawiono kamerę, nie zostały bynajmniej wybrane przypadkowo: to charakterystyczne, newralgiczne i całkowicie różne miejsca stolicy Rosji. W każdym ujęciu coraz głębiej wchodzimy w materię miasta i odkrywamy jego rzeczywistość. Film powstał w ramach projektu "Rosja-Polska. Nowe spojrzenie" (edycja I) realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Eureka Media przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.





7915 km
Reżyseria /Directed by: Nikolaus Geyrhalter
Produkcja /Production: Nikolaus Geyrhalter Filmproduktion, Austria, 2008
106 min



7915 km to odległość, jaką pokonują kierowcy samochodów i motocykli, uczestniczący w rajdzie Dakar (poprzednio funkcjonującym pod nazwą Paryż – Dakar). To także tytuł kolejnego filmu Nikolausa Geyrhaltera. Miłośnicy motoryzacji nie zobaczą w tym filmie jednak ani jednego ryczącego automobilu, za którym unosiłyby się chmury piasku i pyłu. Jedynym dowodem na to, że wszystkie miejsca, do których dotarł dokumentalista, poruszając się tą samą trasą co rajd, faktycznie przez chwilę stały się świadkami gigantycznego spektaklu o wątpliwym sensie, są ślady kół, głębokie koleiny przecinające afrykański krajobraz. Geyrhalter pokazuje miejsca, które kierowcy rajdu minęli w pędzie, nie przypuszczając nawet, kim są ludzie, którzy w nich żyją, i z jakimi problemami muszą borykać się na co dzień. Z pędem niewidocznych w kadrze, ale obecnych w świadomości widzów samochodów kontrastuje spokój kamery Geyrhaltera. I znów – nie ogranicza się ona do barwnych ciekawostek z dalekich, obcych miejsc. Bo tak pokazują trasę rajdu kamery telewizyjne transmitujące wydarzenie. Rajd trwa dwa tygodnie, austriacki dokumentalista potrzebował 4 miesięcy, aby pokonać tę samą odległość. Dla Geyrhaltera stosunek Europejczyków do Afryki cechuje nadal postawa kolonialna. Jednym z jej przejawów jest organizowanie kosztującego wiele milionów euro rajdu na terenie krajów, które borykają się z zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkańców. Europejczycy traktują Afrykę tylko jako spektakularną scenografię dla medialnego wydarzenia. Jednocześnie boją się jej – angażują ogromne środki finansowe w systemy ochrony wybrzeży, aby nie dopuścić do nielegalnej emigracji afrykańskich uchodźców. Tymczasem dzięki filmowi Geyrhaltera na krótkim w skali kontynentu odcinku 7915 km poznajemy wyjątkowych ludzi, którzy walczą o godność osobistą i starają się podejmować życiowe decyzje w zgodzie ze swoją tożsamością.
http://www.docreview.pl/2009/index.php?option=com_content&task=view&id=296

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

FAJNE, SPRÓBUJE ZACHĘCHIĆ MOICH KUMPLI ŻEBY WESZLI NA TWOJEGO BlOGA MÓJ TO : http://janosik1997.blogspot.com/