3 sty 2011

Kino Filmów Dokumentalnych 19. Zapraszamy!




Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprasza na noworoczne Kino Filmów Dokumentalnych. W programie filmy Tomasza Wolskiego!

"SZCZĘŚCIARZE" - reż. Tomasz Wolski, 27 min
"KLINIKA" - reż. Tomasz Wolski, 30 min

Rozmowę z reżyserem poprowadzi Kinga Gałuszka.

>> Nowy Wspaniały Świat (ul. Nowy Świat 63, róg Świętokrzyskiej)
>> poniedziałek, 10 stycznia 2011 r., godz. 19:00

więcej o KFD: http://kinofilmowdokumentalnych.blogspot.com/

///

KLINIKA

Portret zbiorowy pacjentów Kliniki Chorób Wewnętrznych w Krakowie. Mikroświat ludzi starszych, z ich kłopotami, radościami, sukcesami i rozczarowaniami. Klinika - szydełkowanie, krzyżówki, sen, rozmowy... Pan Sylwester jest już w szpitalu po raz 23. Przed trzynastu laty zmarła mu żona, teraz o wszystko musi się martwić sam. Pani Luiza nie czuje się najlepiej, choć zachowuje dobry humor, a apetyt ma taki, że zjadłaby - jak mówi - cały szpital. Pani Józefa, była rekwizytorka teatralna, lubi pogadać o gwiazdach, a pan profesor przemycił tu paczkę papierosów...

Czy jest możliwe pogodzenie się z faktem, że czas upływa? Czy przypadkowa rozmowa z lekarzem może skłonić do refleksji nad własnym życiem? „Klinika" jest portretem grupy starszych pacjentów przebywających w przeciętnym polskim szpitalu. Od tych ludzi możemy nauczyć się, jak zachować godność i radość u schyłku życia. Lekarze w czasie swych rutynowych czynności rozmawiają z pacjentami o ich życiu - o jego dobrych i złych chwilach. Bohaterowie filmu nie narzekają, nie są też sentymentalni - śmieją się i żartują. Wzajemne rozmowy stwarzają okazję do spojrzenia wstecz i zamyślenia się nad własnym życiem.

Tomasz Wolski 

„Pół roku zajęło mi odnalezienie takiego szpitala i takich ludzi, ale nie chciałem robić filmu o pierwszej z brzegu lekarce albo pacjentach. Chciałem go zrobić o kimś wyjątkowym. Niestety, "śmieszne" jest to, że w naszych smutnych czasach za wyjątkowych postrzegamy lekarzy, którzy są ciepli, mili, wyrozumiali, którzy potrafią słuchać, mają poczucie humoru, czasem czarne poczucie humoru... Wyjątkowi są także pacjenci, którzy nie narzekają na to, że ich boli, że nie mają pieniędzy, że nie wystarcza im na leki... Niestety, takich ludzi jest niewielu, takich miejsc jest niewiele, a ja chciałbym, aby było ich więcej. Dlatego ten film po części jest bajką"
za: http://www.kontrateksty.pl/

///

SZCZĘŚCIARZE

Trzy pokoje w krakowskim Urządzie Stanu Cywilnego. W jednym odbywa się rejestracja urodzeń, w drugim – zgonów, w trzecim – ślubów. Z obserwacji zachowań klientów każdego z trzech wydziałów, a także obsługujących ich urzędniczek, wyłania się wizerunek naszej codzienności, ale także – obraz losu. Przez mikrosceny obserwujemy różne etapy i koleje związku pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Film zdobył główną nagrodę na Aye Aye Festival Nancy Lorraine. Uzasadnienie jury: “Polski film dokumentalny pt. Szczęścarze łączy w sobie zarówno świetne umiejętności techniczne jak i poruszające historie. Za pomocą humoru, reżyser Tomasz Wolski, pokazuje nam prawie wszystkie etapy życia. Filmując prace Urzędu Stanu Cywilnego przedstawia widzom problem społeczeństwa patriarchalnego, rolę kobiety i męźczyzny w związku oraz odwieczną pogoń za szczęściem. Ponadto pokazuje jakim wyzwaniem dla państwa jest rejestracja każdej zmiany zachodzącej w społeczeństwie i relacjach miedzy jednostkami. To inspirujący film ktory przedstawia prawdziwe historie w niezwykle artystyczny sposob. Co więcej skupia się na kwintesencji życia: narodzinach, małźeństwie i śmierci. Dlatego też, jury chce przyznać Szczęścarzom najwyższą nagrodę, Grand Prix za ,między innymi ujęcie głównych, ważnych społecznie aspektów, ktore tworzą ten film ponadczasowym. Jest również perfekcyjnie przygotowany pod względem technicznym."
za: http://www.tomaszwolski.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz