27 kwi 2009

PISF nas nominował


Przedszkole Filmowe zostało nominowane w 2. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej!
Za wyróżnienie bardzo dziękujemy. Rozstrzygnięcie konkursu podczas uroczystej gali już 4 maja.
Więcej: www.pisf.pl

22 kwi 2009

Przedszkole: znamy już skład filmowej ekipy


Znamy już wyniki naboru na kurs Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy, który poprowadzi Zespół Filmowy Paladino.

Z osobami zaproszonymi do udziału w projekcie skontaktujemy się mailowo i telefonicznie. Wszystkim, którzy przesłali nam swoje zgłoszenia serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

Najbliższa sesja odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia w siedzibie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" (Mokotowska 55/50).

Do zobaczenia!

w razie wątpliwości lub pytań proszę o kontakt: paulina.capala@e.org.pl, 0 600 27 44 25

Projekt sfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy

Zoom na domy kultury - opowiada Marta Białek-Graczyk


W latach 1988 – 1991 liczba domów kultury w Polsce zmniejszyła się z 16 tysięcy do 6 tysięcy. Niektóre z nich doskonale odnalazły się w nowych realiach umiejętnie wykorzystując gminne fundusze i pozyskując nowe źródła, inne napotykają wiele trudności. Martę Białek-Graczyk pytamy o domy kultury na Mazowszu tuż przed wydaniem raportu, który podsumuje badania w ramach projektu „Zoom na domy kultury".

Paulina Capała: Postanowiłaś sprawdzić w jaki sposób domy kultury we wsiach, małych i dużych miastach radzą sobie w dzisiejszych czasach i czy ich działania są efektywne i skuteczne. Co sprawia, że jedne z nich przyciągają atrakcyjną ofertą, a inne świecą pustkami. Koordynujesz pracę zespołu badawczego, który monitoruje domy kultury na Mazowszu. Swoją pracę magisterską również poświęciłaś zagadnieniom związanym z tą instytucją. Dlaczego wracasz do tego tematu po latach. Skąd zainteresowanie funkcjonowaniem domów kultury?

Marta Białek-Graczyk: Wynika to z doświadczeń zebranych podczas wieloletniej pracy w małych miejscowościach. Jeżdżąc po Polce z projektami naszego stowarzyszenia (Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“) szybko zrozumieliśmy, że nie możemy działać sami, że powinniśmy współpracować z lokalnymi instytucjami i władzą. Dom kultury był pierwszą instytucją, którą zapraszaliśmy do współpracy. Wyobrażaliśmy sobie, że będą to żywe centra społeczności tętniące życiem, a niestety często były puste, smutne, brakowało im zapału, sprzętu, były zamykane po godzinie 15 i w weekend. Jednocześnie czuliśmy, że mają wielki potencjał.

Chęć przyjrzenia się domom kultury powróciła do mnie również po rozmowach z uczestnikami naszego innego projektu, Młodzi Menedżerowie Kultury. Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Warszawy z małych miejscowości, po to, żeby się zainspirować i pod okiem specjalistów rozwinąć swój pomysł na lokalne działania kulturalno-społeczne. Później taki Młody Menedżer dostaje mini grant i w oparciu o wybrane przez siebie stowarzyszenie lub dom kultury realizuje projekt ożywiający kulturę w swojej miejscowości. Menedżerowie w naturalny sposób zgłaszali się po pomoc i wsparcie do domów kultury. Niestety często traktowani byli jako konkurencja, z jakichś powodów współpraca pomiędzy nimi nie układała się najlepiej. Czasem ci młodzi ludzie (15 - 25 lat) w ciągu 2 - 3 miesięcy potrafili zrobić więcej niż miejscowy dom kultury w ciągu roku, a przecież dostawali od nas niewielkie wsparcie finansowe rzędu 1,5 tys. złotych. Dlatego postanowiliśmy uważniej przyjrzeć się domom kultury. Chcieliśmy odpowiedzieć na nurtujące nas pytania: co to za miejsca, jak działają, czy warto i jak można wykorzystać ich potencjał?

Nie chcecie mówić, że dom kultury straszy pustką i zasuszoną paprotką. Rozumiem, że Wam zależy na czymś więcej?

MB-G: Oczywiście. Nie chcieliśmy mówić, że "wiemy jak jest", dlatego postanowiliśmy zrobić badania. Nie mamy też gotowych rozwiązań, raczej chcemy zainicjować dyskusję na temat funkcjonowania domów kultury. Zaczynamy od zdiagnozowania tych na Mazowszu. Chcemy zająć w tej sprawie stanowisko. Stąd pomysł na "Zoom na domy kultury“.


Więcej: warszawa.ngo.pl

Projekt „ZOOM na domy kultury“ został zrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz dzięki wsparciu Fundacji Batorego.

Kino Filmów Dokumentalnych już wkrótce


Dziękujemy wszystkim sympatykom Kina Filmów Dokumentalnych za wspólnie spędzony wieczór. Mamy dla Was dobrą wiadomość. Wracamy do sprawdzonej formuły - dlatego kolejny pokaz już wkrótce ( 4 maja, g.19.00).

Zapraszamy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca!


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy

16 kwi 2009

PRZEDSZKOLE FILMOWE: nabór zakończony


Dziękujemy wszystkim za nadesłane zgłoszenia. Wyniki pierwszego etapu rekrutacji zostały już ogłoszone.

Telefonicznie skontaktowaliśmy się z osobami zaproszonymi do drugiego etapu rekrutacji.

Rozmowy kwalifikacyjne zaplanowane są na 18-19 kwietnia w Warszawie (w godz. 11-20, siedziba Szkoły Wajdy ul. Chełmska 21) oraz 20 kwietnia ( siedziba ę, od godziny 17.00, ul. Mokotowska 55/50).

O ostatecznym zakwalifikowaniu do udziału w kursie powiadomimy 22 kwietnia.

Pierwsza sesja odbędzie się w dniach 25-26 kwietnia, a kolejna (wyjazdowa) podczas weekendu majowego (30.04-03.05).

Z powodu ogromnego zainteresowania projektem nie mamy możliwości spotkać się z każdym z Was w tym roku. Zapraszamy na naszą stronę i mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok! Nadesłane prace można odebrać przez 14 najbliższych dni roboczych w siedzibie ę (ul. Mokotowska 55/50) w godzinach 10-16.30

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt: Paulina Capała 0 600 27 44 25, paulina.capala@e.org.pl

15 kwi 2009

Kino Filmów Dokumentalnych vol.4


Zapraszamy do wspólnego oglądania filmów Macieja Cuske!
Polecamy szczególnie gorąco nagrodzony na Krakowskim Festiwalu "Pamiętaj abyś dzień święty święcił".

Będzie wiosennie, absurdalnie, ale i refleksyjnie. Po projekcji spotkanie z reżyserem i poczęstunek.

wtorek, 21 kwietnia, g. 19.00
ę-miejsce: ul. Mokotowska 55/50


NA NIEBIE NA ZIEMI
Historia okolic miejscowości Wylatowa jest intrygująca i pasjonująca. Od sześciu lat zbierają się tam ludzie przekonani o istnieniu pozaziemskich form życia regularnie odwiedzających naszą planetę. Od kiedy równo rok po ukazaniu się pierwszego znaku pojawił się drugi, grupy zdeterminowanych ufologów oraz fascynatów postanowiły dowieść, że są one lub nie, dziełem i dowodem obecności UFO. Temat ten zainteresował Macieja Cuske "Film opowiada przede wszystkim o jednym, szczególnym pasjonacie, gotowym oddać praktycznie wszystko, aby udowodnić, że UFO naprawdę istnieje. To dokument dotykający pasji graniczącej wręcz z szaleństwem, a nawet prowadzącej do zatracenia" - mówi o swoim dokumencie reżyser Maciej Cuske.

Maciej Cuske
-reżyser, dokumentalista. Jeden z najlepszych studentów Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego filmy zyskują uznanie w wielu krajach. Nagradzano go m.in. na TOFFI [nagroda specjalna FLISAK’2004], jak i na Krakowskim Festiwalu Filmowym [nagroda publiczności i Brązowy Lajkonik’2005 roku]. Jego, stworzony wraz z Marcinem Sauterem, pierwszy film I co wy na to Gałuszko? z 2000 roku do dzisiaj jest dziełem kultowym w polskim kinie niezależnym. Zrealizowany na.nagranych już ścinkach taśmy filmowej, przy pomocy rolników z małej wioski na północy kraju, był pierwszą pełnometrażową komedią niezależną. Cuske jest także autorem znakomitych dokumentów: Antykwariat i Elektriczka oraz konsultantem programu rozwoju młodego filmu dokumentalnego w Polsce. Wraz z Pioterem Stasikiem, Thierrym Paladino i Marcinem Sauterem założył Zespół Filmowy Paladino.

10 kwi 2009

na wiosnę


najlepsze wielkanocne życzenia od całego ę