30 lis 2011

Latający na Mazowszu

W Goźlinie, w świetlicy należącej do domu kultury w Wildze 26 listopada odbyły się warsztaty w ramach współpracy Latających Animatorów Kultury z programem Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury. Poniżej krótka relacja naszej Latającej Animatorki – Agaty Pietrzyk, z tego co i jak się działo:




Najpierw po krótkiej naradzie razem z młodymi mieszkańcami Goźlina i Okolic wyruszyliśmy w teren z aparatami fotograficznymi. Szukaliśmy ciekawych miejsc, ludzi
z pasją i innych lokalnych wyjątkowości Goźlina. Udało się zrobić wiele ciekawych zdjęć. Uwieczniliśmy najstarszych i najmłodszych mieszkańców, jabłka, jabłonie i inne jabłkowe wspaniałości (Goźlin słynie z jabłkowych upraw:), kapliczki, widoki z brzegu niewielkiego jeziora, domy, fragmenty, struktury, faktury...
Potem na ścianie świetlicy wykleiliśmy prostą mapę okolicy. Powoli mapa zapełniała się zrobionymi prze nas zdjęciami. W tym samym czasie świetlica wypełniała się zapachem pazibrody, którą gotowała dla nas Pani Stacha (jedna z osób, które w czynie społecznym wzniosły świetlicę w latach 60.).
O 15.00 do świetlicy zaczęli schodzić się seniorzy. Przynieśli ze sobą stare zdjęcia, na których widać było Goźlin sprzed 10, 20 czasem 50 lat.Zasiedliśmy przy stole. Zaczęła się rozmowa, wspólne jedzenie, oglądanie zdjęć, opowiadanie młodym jak to było kiedyś. W końcu stare zdjęcia także zawisły na mapie (tuż obok wypisów ze świetlicowej kroniki). Mapa nie jest jednak skończona. Wciąż można ją dopełniać, poszerzać, wzbogacać o zdjęcia stare i nowe...

29 lis 2011

Kolejna odsłona warsztatów z Samsung Art Master

Za nami druga odsłona warsztatów „WARSZAWA W 3 MINUTY”. Tym razem uczestnicy tworzyli krótkie formy dokumentalne pod okiem Kuby Piątka, reżysera związanego z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Normana Leto, artysty multimedialnego. Kolejna grupa młodych filmowców ruszyła z kamerami na ulice Warszawy, by za pomocą jednego ujęcia wysnuć swoją autorską opowieść. Jakie tym razem uchwycili historie? Jakich spotkali bohaterów, jakie miejsca odkryli?



28 lis 2011

Listopadowe warsztaty Seniorów w akcji

Było to nasze kolejne spotkanie poświęcone pracy nad zgłoszonymi pomysłami na projekt.

W dniach 18-19 oraz 25-26 listopada ponad 50 Animatorów z całej Polski przez dwa dni poszukiwało nowych inspiracji i niekonwencjonalnych rozwiązań w swoich działaniach społecznych. Jak zwykle wytrwale towarzyszyli im doświadczeni eksperci.

Co się wydarzyło? Szukając lidera idealnego stworzyliśmy mapę najważniejszych liderskich kompetencji. Zastanawialiśmy się czemu służy integracja grupy, na własnej skórze przerabiając przykłady ćwiczeń i zabaw. Stres przed kamerą pomógł pokonać warsztat Jacka Wasilewskiego, podczas którego uczestnicy wytrwale ćwiczyli wystąpienia przed kamerą.

Nie mogło zabraknąć końskiej dawki inspiracji. Warsztaty twórcze dotykały przestrzeni pracy artystycznej, pracy ze wspomnieniami oraz działań w przestrzeni publicznej. Zainteresowani narzędziami informatycznymi mogli dowiedzieć się jak prowadzić bloga projektu oraz jak tworzyć zasoby o korzystać z zasobów fotograficznych w internecie.


24 lis 2011

prezenty od Firmy Samsung

Słuchajcie! Przy okazji konkursu Samsung Art Master otrzymaliśmy darowiznę produktową od firmy Samsung!

Dziś przyszła do nas wielka przesyłka ze sprzętem m.in.: 3 aparaty EX1, drukarka i zestaw kina domowego z odtwarzaczem blue- ray. W biurze radość trwa.

Dziękujemy firmie Samsung, wykorzystamy przyznaną nam darowiznę realizując kolejne projekty.

Warszawa w 3 minuty - zobacz jak było



Czy da się w kilkadziesiąt sekund wysnuć opowieść o mieście? Jak widzą Warszawę młodzi ludzie? Na jakie opowieści się natknęli, obserwują ulice Warszawy okiem kamery? Już niebawem będzie można przekonać się o tym, oglądając filmy, jakie powstały w trakcie pierwszych warsztatów wideo organizowanych przez firmę Samsung i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" w ramach 8. edycji konkursu Samsung Art Master.

„Warszawa w 3 minuty“ to cykl trzech jedniodniowych warsztatów edukacyjnych na temat sztuki wideo, które odbywają się w soboty 19 listopada, 26 listopada i 3 grudnia br., w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Warsztaty, prowadzone przez reżysera oraz artystę audiowizualnego związanego z konkursem Samsung Art Master, to doskonała okazja dla miłośników sztuki wideo do konsultacji swoich twórczych pomysłów z profesjonalistami. To również niepowatarzalna szansa na zgłębienie podstaw realizacji krótkich form filmowych, kompozycji kadru oraz poznanie metod aktywizujących twórcze myślenie.

Artyści związani z Samsung Art Master, m.in. Norman Leto, Jaśmina Wójcik i Ada Karczmarczyk, oraz reżyserzy, m.in. Kuba Piątek i Piotr Kielar, na podstawie swoich prac opowiedzą o tym, jak w jednym ujęciu zbudować spójną, ciekawą historię. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów nauczą się profesjonalnej obsługi kamery przy pomocy sprzętu udostępnionego przez firmę Samsung.

W trakcie warsztatów „Warszawa w 3 minuty“ każdy z uczestników zrealizuje pięć ujęć trwających ok. 3 minut i ukazujących stolicę w nietypowy sposób. Spośród wszystkich prac zrealizowanych w trakcie warsztatów prowadzący wyłonią trzy najlepsze. Ich autorzy otrzymają nagrody ufundowane przez firmę Samsung. Wszystkie prace zostaną opublikowane na naszej stronie.

Przewidywana liczba uczestników każdego z warsztatów to 10 osób. Uczestników wyłoni prowadzący warsztaty reżyser i koordynator warsztatów po stronie Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“ na podstawie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych.
Więcej o projekcie tu.
Kontakt: warsztaty@samsungartmaster.pl

16 lis 2011

Zapraszamy na warsztaty WARSZAWA W 3 MINUTY


Kręci Cię film? Fotografia? A może sztuka wideo? Masz między 15-25 lat?

Nakręć się na Warszawę! Weź udział w multimedialnych warsztatach i zrób film o tym czym dla Ciebie jest nasze miasto. Jak weźmiesz udział w warsztatach to możesz wziąć udział w konkursie „Warszawa w 3 minuty”. Zgarniaj nagrody Samsung!

Masz pomysł na krótką etiudę dokumentalną? Chcesz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych filmowców i artystów audiowizualnych ?

„Warszawa w 3 minuty” to projekt dla Ciebie.

Poznasz sztuczki operatorskie. Dowiesz się jak w jednym ujęciu zbudować krótką historię. Skonsultujesz swoje pomysły z profesjonalistami.

Kolejne odsłony warsztatów: 26 listopada i 3 grudnia

Będziemy tworzyć filmy 3 minutowe w jednym ujęciu pokazujące Warszawę. Pomyśl wcześniej jak to zrobić i opisz w formularzu swój pomysł lub sam temat. Na koniec warsztatów masz szansę wygrać nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Samsung Electronics Polska. Najlepsze prace opublikujemy !

Warsztaty poprowadzą min.: reżyserzy: Piotr Kielar, Jakub Piątek, Norman Leto – juror ekspercki 8 edycji konkursu Samsung Art Master oraz laureaci konkursu Samsung Art Master w kategorii wideo: Jaśmina Wójcik, Ada Kaczmarczyk.

Warunkiem udziału w warsztatach jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie link: http://www.samsungartmaster.pl/index.php?action=formularz

Na każde warsztaty będzie przyjętych 10 osób. O przyjęciu na warsztaty wybrane osoby będziemy informować drogą mailową. Regulamin dostępny jest na stronie na: www.samsungartmaster.pl

Warsztaty odbędą się w soboty: 19 listopada 2011 r. lub 26 listopada 2011 r. lub 3 grudnia 2011 roku, w godzinach: 10:00- 18:30. Adres: Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie, ul. Jazdów 2, Warszawa ( w bibliotece i czytelni)

Udział w warsztatach jest bezpłatny!

Kontakt: Agnieszka Bąk, mail: agulabak@wp.pl, tel: + 48 500 580 687

Organizatorzy: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Samsung Electronics Polska – organizator konkursu Samsung Art Master.



13 lis 2011

Tancereczka i kominiarczyk – zapraszamy dzieci na spektakl Luby Zarembińskiej

19 listopada o godz. 12 zapraszamy dzieci i rodziców do "ę" (Mokotowska 55 lokal 50) na spektakl Tancereczka i kominiarczyk
 wg baśni H. Ch. Andersena, lalkowy spektakl dla dzieci z cyklu ABC Teatru Lalek. Reżyseria i obsada: Luba Zarembińska (Teat Stacja Szamocin).

Teatr Stacji Szamocin opowiada historię miłości tancereczki i kominiarczyka, napisaną przez króla magicznej baśni Hansa Christiana Andersena. Dwoje ludzieńków, by się spełnić, wyruszają w daleki świat. Są narażeni na przeróżne trudne próby, a nawet niebezpieczeństwa. 
A gdy już mogą być wolni i szczęśliwi, widzą przed sobą i ponad sobą ogromny świat. Świat, który jest “za duży” dla ich miłości i ich małych bijących serc. Wracają do domu, z którego uciekli, by chronić siebie i swą miłość. Na obracającym się stoliku pojawia się teatrzyk w formie okrągłych pudeł, pudełek i pudełeczek ,które chowają się jedne w drugim i ujawniają się widzowi wraz z akcją i kolejnymi scenkami. Lalki z parasolek – czy to możliwe ?

Stacja Szamocin kolejny raz proponuje teatrzyk przyjazny dziecku i stawia sobie za cel zainspirowanie dziecięcego widza pomysłami i nakłonienie do samodzielnej próby swoich sił w teatrze. I tak jak w poprzednich spektaklach pojawią się piosenki śpiewane przez aktorkę a capella i użyte zostaną pozytywki, tym razem z muzyką Mozarta. Oprócz tego najmłodszych widzów czeka wiele niespodzianek scenicznych. magiczną atmosferę do spotkania

Luba Zarembińska: reżyser Teatru Lalek. Od 1997 roku prowadzi Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne: Ośrodek-Teatr „STACJA SZAMOCIN". Zarembińska szczególnie dba o dobrą jakość przedstawień, a w proponowanym cykl ABC Teatru Lalek spektakle są kameralne, przyjazne i bliskie dziecku. Uważne traktowanie małego widza, tematyka wybierana z namysłem oraz różnorodność proponowanych form lalkowych sprawia, że propozycje Stacji Szamocin są okazją do spotkania z teatrem niebanalnym/ 
Lubimy, jak dzieci oglądają nasze spektakle razem z dorosłymi.

WSTĘP WOLNY

7 lis 2011

"Getto Gospel" w TVP2


Film Jakuba Radeja, absolwenta Przedszkola Filmowego, będzie miał emisję 7.11 (poniedziałek) w TVP2
o godzinie 19:25 w ramach cyklu Polska bez fikcji.

Gratulujemy Kubie i serdecznie zapraszamy do obejrzenia "Getto Gospel"!!




4 lis 2011

Pogotowie Filozoficzne w przestrzeni miejskiej


W ramach projektu Pogotowie Filozoficzne 2011 odbyły się już w Warszawie dwa „Performatywne Czytania Filozofii” – w herbaciarni Gander’s oraz w Klubokawiarni Chłodna 25.

Podczas tych działań uczestnicy warsztatów czytają różnorodne teksty filozoficzne, dyskutują na wybrane tematy i wcielają w życie mniejsze i większe performanse.

Wszystko z przekonania o wielkiej wartości przyglądania się rzeczywistości z różnych perspektyw, poznawania alternatywnych sposobów widzenia i rozumienia siebie, innych, świata.

Wszystkie osoby 50+ i nie tylko, które miałyby ochotę wziąć udział w spotkaniach Pogotowia Filozoficznego zapraszamy do kontaktu:

Marta Pawlaczek marta.pawlaczek@e.org.pl, 601 844 373

Kalendarz spotkań:
7 listopada, godz. 17.00 Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, ul. Mokotowska 55/50
21 listopada, godz. 17.00 galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
28 listopada, godz. 17.00 galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Informacje o kolejnych "Performatywnych Czytaniach Filozofii" dostępne będą na stronie Pogotowia Filozoficznego na tydzień przed wydarzeniem.

O projekcie: Pogotowie Filozoficzne


Projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" realizowany we współpracy z
galerią Kordegarda, sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Latający latają

Ostatnie dwa tygodnie okazały się bardzo intensywnym czasem w pracy sieci Latających Animatorów Kultury, którzy wspierają swoimi działaniami program Dom Kultury + Narodowego Centrum Kultury. W kilku miejscowościach w całej Polsce równolegle odbywały się twórcze warsztaty.

Julka Biczysko na rynku w Krasnymstawie razem z mieszkańcami tworzyła przestrzenną instalację, której elementami były kolorowe ptaki wykonane z materiałów z odzysku (butelki, kubki plastikowe, folie) zawisły później na drzewach i wkomponowały się w przestrzeń miasta.

Mirka Gad, Marcin Lićwinko i Tomek Kaczor przez kilka dni pracowali na Dolnym Śląsku w Gminnym Ośrodku Kultury Oleśnica z siedzibą w Boguszycach i świetlicach, które do niego należą. Odbyły się tam warsztaty z teatralne, fotograficzne i spotkania z pieśnią tradycyjną.

Agata Pietrzyk w Trzebiatowie zaprosiła uczestników warsztatów by wcielili się rolę muzealników podczas specjalnie przygotowanej gry wokół wystawy w Muzeum Regionalnym.

Joanna Kubicka jest wierna swojej zasadzie, że najważniejszym narzędziem w pracy animatora kultury jest rozmowa. W Wildze rozmawiała z lokalnymi animatorami zaangażowanymi
w rozwój świetlic wiejskich.

Agnieszka Pajączkowska poprowadziła dwudniowe warsztaty dla młodych ludzi w Nowym Tomyślu, którzy mają ochotę i pomysły by włączyć się w działania lokalnego domu kultury.

Karolina Pluta z zespołem pracowników domu kultury i z przedstawicielkami szkół i sołectw gminy Chocianów wypracowała pomysły na połączenie potencjałów różnych organizacji
i instytucji.

Bartek Mazur w ostatni weekend października w Terespolu zaprosił młodych ludzi do wspólnej pracy teatralnej.

Do zakończenia działań w domach kultury zostało jeszcze kilka tygodni Latający wrócą jeszcze do Wili Nowego Tomyśla i Trzebiatowa.

Zostaliśmy OPP


Z radością i dumą informujemy, że zostaliśmy Organizacją Pożytku Publicznego.


3 lis 2011

Pracownia Design na Targówku



zdjęcia Agnieszka Gójska


Poprzedni weeekend spędziliśmy na Targówku w domu kultury 'Świt' realizując projekty, które powstały w ramach warsztatów Pracowni Design prowadzonych przez projektantów Gosię Rygalik i Roberta Pludrę.

Niedługo opublikujemy instrukcję 'zrób to sam', dzięki której każdy będzie mógł zrealizować swoje własne obiekty według naszego systemu.


Pracownia Design na Targówku


zdjęcia Agnieszka Gójska


Poprzedni weeekend spędziliśmy na Targówku w domu kultury 'Świt' realizując projekty, które powstały w ramach warsztatów Pracowni Design prowadzonych przez projektantów Gosię Rygalik i Roberta Pludrę.

Niedługo opublikujemy instrukcję 'zrób to sam', dzięki której każdy będzie mógł zrealizować swoje własne obiekty według naszego systemu.