28 lut 2009





Rozpoczęliśmy "Kurs Mistrzowski" Akademii Tolerancji. Kurs powstał z myślą o animatorach, działaczach i aktywnych budowniczych społecznej wrażliwości, którzy pragną swoje działanie wzbogacać o wiedzę, inspirację i doświadczenie płynące od innych działaczy kultury, akademików, artystów działających w przestrzeni wielokulturowości. Pamiętamy jednak przede wszystkim o tym, że animatorzy ci sami dysponują już ogromną wiedzą i doświadczeniem – zatem spotkania te nie są pomyślane jako jednostronna relacja, ale jako pole do wymiany myśli, refleksji i pomysłów na mądre działanie, skupianie wokół siebie innych, na wyciąganie wniosków z własnych oraz cudzych sukcesów i problemów.
Do "Kursu Mistrzowskiego" zaprosiliśmy liderów i współtwórców projektów realizowanych w latach 2006-2008 w ramach programu. Spotkamy się podczas czterech weekendowych seminariów, które podzieliliśmy na pięć podstawowych bloków:

WIEDZA / METODY / PRZESTRZENIE / SZTUKA / NOWE WYZWANIA

Pierwszy wieczór spędziliśmy oglądając film dokumentalny Jolanty Dylewskiej "Po-Lin". Naszymi gośćmi byli reżyserka i krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

więcej: www.dlatolerancji.pl


Organizator: Fundacja im. Stefana Batorego
Partner: Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"

23 lut 2009

Marzec zaczynamy od Kina Filmów Dokumentalnych



W najbliższy poniedziałek, 2 marca zapraszamy na trzecią odsłonę Kina Filmów Dokumentalnych.

Tym razem projekcji filmu towarzyszyć będzie pokaz fotografii.

FOTOGRAFIE

Pięciu fotografów w pięciu krajach, jeden temat: chleb.
Zaprezentujemy zdjęcia, których autorami są Lorne Liesenfeld, Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke, Maciej Skawiński i Armand Urbaniak.
Cykl "Chleb" powstał w pięciu krajach (Ukraina, Polska, Czechy, Niemcy, Francja). Fotograficy dokumentowali proces wypieku chleba tradycyjnymi metodami.
Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Lorne Lisenfeldem i Tadeuszem Rolke.


FILM


Niezwykły dokument Nikolausa Geyrhaltera "Chleb powszedni" to pozbawiony komentarza, ascetyczny obraz, ukazujący sterylny, zmechanizowany i odczłowieczony proces produkcji żywności.
Film wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych (IDFA) w Amsterdamie.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=Aur-4SitHWs

Po projekcji zapraszamy do sklepiku Against Gravity, gdzie będzie można nabyć filmy dokumentalne, oraz na prawdziwy chleb z masłem i żywe rozmowy.

Miejsce:
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę"
ul. Mokotowska 55 m 50 (przejście przez podwórko, drugie drzwi po prawej stronie)

Czas:
2 marca - poniedziałek - godz. 19:00

22 lut 2009

Przedszkola sesja ostatnia





Dziękujemy wszystkim Przedszkolakom za rok wspólnej pracy. W sobotę padły pierwsze deklaracje - już wiemy, kto połknął filmowego bakcyla! Wręczyliśmy dyplomy. Teraz trzymamy kciuki za dalsze filmowe powodzenia.

Andrzej Wajda pokazał nam swój najnowszy film "Tatarak" i zapowiedział epokę filmów łączących fabułę i dokument. Obserwujcie uważnie kino i rzeczywistość!

19 lut 2009

Odliczanie trwa!


Jeszcze tylko dwa dni czekamy na zgłoszenia na warsztaty dla studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które odbędą się w dniach 11-15 marca w Konstancinie –Jeziorna. Na warsztaty zaprosimy 100 osób z całej Polski: słuchaczy UTW i osoby młode – które chcą realizować własne przedsięwzięcia społeczne w oparciu o Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Co zaplanowaliśmy? Targowisko wiedzy czyli spotkania z doświadczonymi animatorami, warsztaty dziennikarskie, teatralne, DKF i intensywną pracę nad pomysłami na projekty. Będzie się działo!
Warsztaty są finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Więcej www.seniorzywakcji.pl

16 lut 2009

Miejski Potencjał

Pod koniec stycznia przez 4 dni na 11 piętrze Hotelu Albert z widokiem na samo centrum secesyjnej Rygi grupa 30 osób z różnych stron Europy zastanawiała się jak małymi, oddolnymi działaniami można zmieniać nasze miasta by żyło się w nich… po prostu lepiej! ę też tam było. A wszystko to, za sprawą British Council – i tajemniczej Future City Game, która jest częścią projektu - Creative Cities. W kreatywnym mieście jego mieszkańcy włączają się w debatę publiczną, rozmawiają z urzędnikami, architektami, designerami, inwestorami i proponują własne rozwiązania. Kreatywne miasta tworzą ludzie, którzy nie boją się zmian, podejmowania wyzwań i myślenia o przestrzeni publicznej w dłuższej perspektywie czasu.

Celem Future City Game w Rydze było wygenerowanie pomysłów na zmiany w opuszczonej portowej dzielnicy – Andrejsala. Wszystkie pomysły mogły być natychmiast konsultowane z przedstawicielem firmy, która zdecydowała się zainwestować w ten opuszczony kawałek miasta. Uczestnicy spotkania zaproponowali pięć oryginalnych propozycji na rozwój dzielnicy. Czy inwestorzy wykorzystają jeden z tych odważnych pomysłów na zmiany w Andrejsala - czas pokaże.

Idea Creative Cities i Future City Game wydała nam się bardzo bliska, popieramy i będziemy rozwijać, a już za kilka miesięcy zaprosimy Was do gry. Tematem gry będzie… to niech jeszcze pozostanie tajemnicą.

11 lut 2009

Zdobyliśmy 3-letnią dotację z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy! Dziękujemy za zaufanie!

8 lut 2009

Polecamy


Czy czas dzieciństwa to czas niezakłóconej beztroski i szczęśliwości?
Na pewno my - dorośli bardzo chcielibyśmy w to wierzyć. I z pewnością w życiu dziecka takie chwile się zdarzają. Nie można jednak zapomnieć, że jest to również czas, w którym mały człowiek po raz pierwszy spotyka się z problemami, którym w późniejszym życiu będzie musiał stawić czoło. Bywa tak, że są to problemy trudne do akceptacji nawet dla
dorosłych.
Wierzymy, że dobra literatura, która nie boi się trudnych tematów i potrafi opowiadać o nich w bezpieczny i zrozumiały dla dziecka sposób pomoże rodzicom i opiekunom znaleźć język i metafory do prowadzenia z dziećmi rozmów na trudne tematy.

KSIĄŻKOWE POGOTOWIE RATUNKOWE to ogólnopolska akcja promująca książki dla
dzieci o wysokich wartościach literackich, które, jednocześnie, mogą okazać się wsparciem dla dorosłych podczas prowadzenia trudnych rozmów z dziećmi; pomocą w oswajaniu i rozwiązywaniu pojawiających się w dziecięcym życiu problemów...

Pierwsze recenzje takich książek znajdziecie już na portalu MiastoDzieci

Zapraszamy do współredagowania tej rubryki i nadsyłania własnych
propozycji. Więcej o Konkursie na recenzję Książkowego Pogotowia
Ratunkowego znajdziecie tutaj


ORGANIZATORZY:
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Warszawski
Portal MiastoDzieci.pl
Fundacja Akademia Młodych

PATRONAT MEDIALNY:
www.bromba.pl
Portal Księgarski www.ksiazka.net.pl
Przystań Literacka www.przystan-literacka.pl

PARTNERZY:
Polska Sekcja IBBY
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę



3 lut 2009

fotorelacja - Kino Filmów Dokumentalnych

w poniedziałek, 2 lutego w Kinie Filmów Dokumentalnych prezentowaliśmy twórczość Władysława Ślesickiego.